A sacher-torta hallatán mindenkinek beugrik valami. Van akinek egy konkrét recept, másoknak egy egyszerű szó, ami sokat elárul: csokiii! Az osztrák csoda 1832-ben indult útjára, mikor Frenz Sacher megalkotta a herceg kérésére. A mindössze 16 éves Sacher csak remélhette akkoriban, hogy egyszerű csokis-lekváros tortája nem vész a feledés homályába. Arra valószínűleg nem számított,hogy fia fantasztikus tovább fejlesztésével, örökké ismertté válik ez a sütemény, és az egész világot meghódítja. Manapság már rengeteg különböző receptet olvashatunk, melyeknek több-kevesebb köze van az eredetihez. Számomra ez a recept jelenti az igazi Sacher élményt. Hogy mennyire hasonlít az eredetire, arról Metternich herceget kellene megkérdeznünk...
Kell hozzá:
Tészta:
7 tojássárgája
150 gramm lágy vaj
125 gramm porcukor
200 gramm étcsokoládé
1 teáskanál vaníliaaroma
7 tojásfehérje
125 gramm kristálycukor
1 csipet só
150 gramm liszt
Töltelék:
200 gramm baracklekvár
Máz:
200 gramm étcsokoládé
250 gramm cukor
150 ml víz
Lássunk hozzá:
1. A tésztához először a csokoládét olvasztjuk fel.
2. A vajat habosra keverjük a porcukorral és a vaníliával. Hozzákeverjük a tojások sárgáját.
3. A tojások fehérjét elkezdjük habbá verni egy csipet sóval. Ha keményedni kezd, óvatosan, kis dózisokban adagoljuk hozzá a kristálycukrot. Kemény habot verünk belőle.
4. Az olvasztott és már kihűlt csokit belekeverjük a vajas , tojássárgájás keverékbe.
5. Felváltva óvatosan a tésztába keverjük a lisztet és a tojásfehérjehabot is.
6. 60 percig sütjük 180 fokos sütőben. Mikor kivesszük, azonnal levehetjük róla a tortakarikát, és fejjel lefelé egy tálra boríthatjuk, így a teteje sem lesz púpos, hanem szépen kiegyenesedik. Ha kihűlt, félbe vágjuk és jól megkenjük lekvárral. A torta tetejét és oldalát is vékonyan lekvározhatjuk.
7. A glazúrhoz vagy mázhoz először cukorszirupot készítünk. A vizet és a cukrot egy lábasban összeforraljuk. Ha forr, levesszük a tűzről, és visszahűtjük test hőmérsékletig. Ezt az alapján tudjuk meghatározni, hogyha belemártjuk az ujjunkat, kellemesen melegnek érezzük. Ha visszahűlt belekeverjük az apróra tördelt csokoládét, és hagyjuk, hogy felolvadjon a cukorszirupban.
8. Ha totál teljesen ( de tényleg teljesen) kihűlt a glazúr középről indulva öntjük a mázat a tortára, úgy, hogy mindenhol befedje.
9. Fontos, hogy az elkészült tortát, ne tároljuk hűtőben, mert "izzadni" kezdhet .
10. Jó étvágyat !